Choď na obsah Choď na menu
 


Pieskomil

13. 1. 2009
Aby boli vaši malí pieskomili zdraví, dodržte týchto 5  bodov:

stanovište - spoločenskosť - zábava - výživa - hygiena


Stanovište - pieskomily neznesú extrémy ako teplo, mráz, dym, vlhký vzduch,... preto by bolo dobré dať ich výhodné, svetlé miesto, nie však privešmi slnečné, ani nie do tmavého kúta
Spoločenskosť - pieskomil - samotár vám určite umrie skôr ako pieskomil žijúci v spoločnosti svojich kamarátov.  Dôlsesdkom samoty môžu byť poruchy chovanie či stres. Zviera trpiace stresom má oslabenú imunitu a ľahko ochorie.
Výživa - najlepšie je dodávať pieskomilom prísun vitamínov, minerálov a iných životne dôležitých zložiek v správnom pomere, a to najlepšie zaistíte zmesou pre pieskomily.
Zábava - hrabanie, šplhanie, hlodanie - to všetko pieskomily zbožňujú. Ak budú mať rozmanité zariadenie klietky/terária nebudú sa nudiť a budú si trénovať bunky v mozgovej kôre. Ak budú odsúdení k ničrobeniu, znova môžu ľahko ochorieť.
Napr. taká lepenková rolka z toaletného papiera - už sama o sebe je to pekná zábava! Skúste spolu zlepiť viať roliek a utvorte bludisko alebo len sledujte ako vaši pieskomily celú rolku rozhlodajú na komfety.
Hygiena - pravidelné čistenie klietky/terária zabráni šíreniu pôvodcov infekcií. Napájačky nesmú kvapkať, aby sa nezvyšovala vlhkosť. Ale s čistotu to nesmiete preháňať, inak by pieskomily celkom stratili obranyschopnosť.

Vhodná klietka/terárium

 

Dobrá klietka pre pieskomila by mala byť niekoľkoposchodová, pretože v prirodzenom prostredí  žijú tiež vo viacerých výškach, lepšie sa potom orientujú. Pri teráriu sa to bohužiaľ spraviť nedá.
Pieskomily milujú rúrky a trubičky všetkých veľkostí. Zbožňujú bludiská z rúrok, schovávajú sa v nich a prebehujú cez ne. Môžete v klietke spraviť  dva otvory a zvonku ich prepojiť trubičkou, asi takou ako je hadica od vysávača. uvidíte, že cez ňu budú prebehovať ako diví.
Veľmi zaujímavým variantom je kokos. Predeľte kokos na polovicu a prekrojte ho. Na vrchu vystrúhajte dierku a pieskomil má domček z kokosa. Takisto môžete dieru vystrúhať do celého kokosa a zavesiť ho. Z takéhoto kokosového domčeku má váš pieskomil výhľad na celé svoje teritórium.
Nezabudnite dať svojmu pieskomilovi drevo na hlodanie, inak bude mať domček rozhlodaný za pár dní. Niekedy však domček rozhlodá aj keď má dosť dreva. Pre pieskomilov (aj iné hlodavce) je veľmi dôležité niečo hlodať. Hlodavcom totiž rastú zuby a oni si hlodaním krátia. Keby nemali čo hlodať, zuby by im prerástli tak že by sa až prekrývali a pieskomil (iný hlodavec) by nemohol jesť a umrel by.

 

Skôr ako si pieskomila kúpite.

Zopár dobrých rád a zásad, ktoré je dobré si prečítať skôr ako sa rozhodnete kúpiť si toto stvorenie.

1. Nesmiete si kupovať len jedného pieskomila, vo voľnej prírode žijú v skupinkách a chovanie len jedného by bolo dokonca niečo ako týranie zvierat. Najlepšií je chov dvoch zvieratiek rovnakého pohlavia (samička môže mať veľmi veľa mladých), ktorí sa budú dobre znášať, ale aj medzi nimi sa občas vyskytnú bitky...

2. Samotný pieskomil nestojí veľa (cca 60-100 Sk), ale treba mu kúpiť:

-klietku alebo terárium

-výbavu (misku na jedlo, napájačku, domček, rôzne preliezky,...)

-piliny

-jedlo (vo veľkých obchodných centrách a špeciálnych obchodoch dostať zmesy pre drobné hlodavce či dokonca špeciálne pre pieskomily)

3. Budete si musieť zvyknúť, že vaši malí podnájomníci budú hrýzť takmer všetko. Preto sa neodporúča púšťať ich ku káblom....

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

?????????

(.........., 7. 3. 2014 6:05)

Potadte mi prosim mam dvoch pieskomilov a maju mladé ak by som kupila ďalšiu samicu ublizila by mladatam ? :( dost sa bojim co by sa mohlo stať

Re: ?????????

(Dominika, 12. 4. 2014 19:13)

Neublíži im skôr sa bude aj ona o male starať :) :)

pieskomil

(domca, 16. 12. 2013 18:44)

Prosím poradťe potrebuje pieskomil veľa vody?
ďakujem

Piesok

(lola, 31. 10. 2012 19:36)

prosím vás chcela by som sa opýtať kolko stojí ten piesok.. pre činčily alebo pod. Akurát teraz som si kúpila dvoch pieskomilou :) su zlatunky .. prosim poradte mi vopred dakujem :)
A či im vyhovuje tá mrieškavá klietka :) diky

Re: Piesok

(Natalia, 24. 1. 2013 19:38)

Ja som si kupila v Sabinove v akvaristike balenie, 1500 g a stál 2,25 eur. :) dúfam , že som poradila ...;-)

rozmnožovanie

(pačes, 26. 7. 2011 19:45)

Máme párik pieskomilov. Raz mali mladé, ale starý ich podupal. Keď sme starého skúsili dať k inej samičke (máme ešte 2), tak ju naháňal a hrýzol. Chuderka spávala potom na konári a on okupoval jej hniezdo. To isté robil aj s trťou samičkou. Keď sme ho dali k pôvodnej samičke, nebije ju, ale mladé žiadne. Čo treba urobiť, aby boli mladé? Odp. prosím na paces73@gmail.com

Re: rozmnožovanie

(Lucia, 1. 4. 2012 15:58)

ja mam dve samicky a chcem mlade,. kamaratka mi poziciala svojho samceka, najprv sme ich dali na postel nech si behaju nech sa zoznamia. Vsetko vyzeralo byt v pohode, ale dneska som moju Selly dala k tomu samcekovi(Timi- ten kamoskin) a pobyli sa :(( do krvi,.. nekrvacali, ale mali krv po sebe. hlavne pod krkom..,

Re: Re: rozmnožovanie

(ratatouie, 3. 9. 2012 11:04)

je mi tto luto

chcem mat pieskomila

(vevericka, 12. 8. 2012 11:36)

mam skrecka je uz velmi stari a chcem zmenu. rozhodla som sa pre dvoch pieskomilov, trocha sa bojim lebo sa viznam iba v skreckoch.
je dobre mat dve samicky alebo samcov.
PORADTE MI PROSIM :))

pomoc

(Erika, 20. 1. 2012 17:43)

ahojte chcela by som 2 pieskomilov ale mam izbu cervenej farby potrebujem pomoc chcem sa spytat ci ta cervena farba ivh nebude znervoznovat(agresivita a podobne ) prosim pomoc

diki

(lucia, 27. 12. 2011 8:44)

je to super rada lebo moji pieskomili obhrýzajú úplne všetko aj rebrík do domčeka aj dvere domčeka atď. dala som im špajle lebo hlodátka som nemala hlodali ich ale potom ich to prestalo baviť a začali hlodať rebrík a hneď čo som si toto všetko prečítala tak som sa rozbehla do záchodu a vzala tú trubičku a ešte jedna vec sa mi stala u 2-krát že jeden z pieskomilov dupal zadnými nohami a tak nadskakoval a robilo to strašný hluk ja som si myslela že je v strese tak som ich dala do kupelky a zatvorila som dvere a oni prestali super a tak............................... ale ja som ich klietku trochu nie celú zakryla mojou naj šatkou a oni mi ju obhrýzli a vytrhali z jednej strany nitky takže fajne no a diki mate super stranku na poradenie určite ju poradím aj druhým ahojte!!!! :-)

fifi-pink@azet.sk

(Radka , 15. 10. 2011 20:23)

Dobrý večer, chcem sa opytat či pieskomili smrdia..

Odpoved pre cicko9@azet.sk

(paces73, 16. 9. 2011 20:05)

Prehryzú. Pieskomilom sa dokonca odporúča dať do terárka drevo, aby ho mohli kúsať. Ako každý hlodavec, aj oni si potrebujú obrusovať hlodáky, ináč by im prerástli a zadusili by sa. Ja dávam strašne veľa suchého chleba, ale aj tak mi odkúsavajú samorasty. Ak chcem mať menej poškodené terárium, miešam mladé škrečky s mladými pieskomilmy. Piskomily sa od škrečkov naučia viac si všímať chleba, jadierka, stonky ďateliny a pod. Inak, bežne mám dospelé škrečky s pieskomilmy...

Rada pre Monča12.09.2011 21:3

(paces73, 16. 9. 2011 19:59)

Pieskomilov máme vo voliére a to tak, že môžu vyliezť maximálne na vrch skrinky. Vrátka im bežne nechávam otvorené aj pol dňa. Vylezú, pobehajú si a vrátia sa nazad. Keď vidia, že sa okolo nivh pohybujem, keď sú mimo voliéry, a nič sa nedeje, zoberú si hocičo aj z ruky. A potom sa začali osmeľovať a postupne vliezli aj na ruku, ktorú som im dal mimo police. Ak sa Ti ju podarí chytiť za chvost, hneď si ju daj na dryhú ruku. Drž ju za chvost, ale neťahaj ju. A niečo na ňu hovor. Po chvíli ju daj nazad do terárka, ale tak, aby mala dojem, že slobodne odišla (nie že sa vymanila zo zajatia), tzn, daj ju pri dvierka, pusti chvost a nechaj ju, nech sama vlezie dnu. Toto rom každých 4-5 dní a postupne interval skracuj až na 1 deň.

Viacúrovňová voliéra

(paces73, 16. 9. 2011 19:50)

Máme viacúrovňovú voliéru (v - 120 cm) so samorastami. Naši pieskomily ale najradšej trávia čas na spodku, alebo v "kúpelniach"-plechové krabičky (v-10cm,h-10cm,D-32cm) s otvorom v strede na vrchu, dopoly plné jemného piesku. Sem tam (asi tak raz za mesiac) si 2-3 minúty polozia po pletive a samorastoch, inak to majú na háku. Takže voľba viacúrovňovej voliéry, alebo terária, je blbosť. Trba najprv zistiť, čo pieskomil chce a podľa toho ho vybaviť.

Môj pieskomil

(Monča, 12. 9. 2011 21:37)

Ahojte, potrebovala by som poradiť. Moja malá sestra dostala pred 1 a pol rokom pieskomila (samička s menom Lila) starala sa o ňu ako tak a teraz mi ju darovala. Do jej stravy som zaradila viac zeleniny a ovocia aby ju mala pestrejšiu. Lenže ona sa ma strašne bojí, keď ju idem pohladkať bojí sa ma a utečie. Zatia)l mi len papá z ruky inak je dosť bojazlivá. Ako si mám získať jej dôveru? Na jednej stránke som čítala že sa to dá ke)d začnem s krmením z ruky potom keď ju budem držať v rukách a neskôr sa s §ou hrať. Poradili by ste mi? Ďakujem za odpoveď môžte písať aj na e-mail kf-girl-14@azet.sk

otázka:)

(ciko9@azet.sk, 25. 8. 2011 23:28)

prehryzú mi drevenú klietku?...na spode klietky je plávjaúca podlaha a po bokoch aby nevypadávala hoblina je obklad..prehryzú to?..:)

poradťe mi prosím

(miška, 21. 7. 2011 3:27)

chcela by som sa spýtať mala som dvoch piskomilov ale jeden umrel...určite mu jej bude chýbať, ale druheho už tam davať ževraj nemam...bude aj tak (ked bude sama) v poriadku?

hnačka

(mimka, 29. 4. 2010 18:02)

Pozor na hnačku.Ak ju pieskomil má, dávajte mu iba ovsené vločky a suchare.Ak sa stav nezlepší pridajte aj čierny alebo rumančekový čaj!!!

Pieskomily

(wewe, 27. 2. 2010 15:35)

Ja mám tiež pieskomila , samicu , a je pravda že pre pre piesča je nevihnutný piesok pre činčili . Nessie keď sa v ňom hrá je strašne zlatá . :) V klietke má zavesenú takú nádobku ktorú nerohryzie a v tom má piesok .