Choď na obsah Choď na menu
 


Pieskomil

13. 1. 2009
Aby boli vaši malí pieskomili zdraví, dodržte týchto 5  bodov:

stanovište - spoločenskosť - zábava - výživa - hygiena


Stanovište - pieskomily neznesú extrémy ako teplo, mráz, dym, vlhký vzduch,... preto by bolo dobré dať ich výhodné, svetlé miesto, nie však privešmi slnečné, ani nie do tmavého kúta
Spoločenskosť - pieskomil - samotár vám určite umrie skôr ako pieskomil žijúci v spoločnosti svojich kamarátov.  Dôlsesdkom samoty môžu byť poruchy chovanie či stres. Zviera trpiace stresom má oslabenú imunitu a ľahko ochorie.
Výživa - najlepšie je dodávať pieskomilom prísun vitamínov, minerálov a iných životne dôležitých zložiek v správnom pomere, a to najlepšie zaistíte zmesou pre pieskomily.
Zábava - hrabanie, šplhanie, hlodanie - to všetko pieskomily zbožňujú. Ak budú mať rozmanité zariadenie klietky/terária nebudú sa nudiť a budú si trénovať bunky v mozgovej kôre. Ak budú odsúdení k ničrobeniu, znova môžu ľahko ochorieť.
Napr. taká lepenková rolka z toaletného papiera - už sama o sebe je to pekná zábava! Skúste spolu zlepiť viať roliek a utvorte bludisko alebo len sledujte ako vaši pieskomily celú rolku rozhlodajú na komfety.
Hygiena - pravidelné čistenie klietky/terária zabráni šíreniu pôvodcov infekcií. Napájačky nesmú kvapkať, aby sa nezvyšovala vlhkosť. Ale s čistotu to nesmiete preháňať, inak by pieskomily celkom stratili obranyschopnosť.

Vhodná klietka/terárium

 

Dobrá klietka pre pieskomila by mala byť niekoľkoposchodová, pretože v prirodzenom prostredí  žijú tiež vo viacerých výškach, lepšie sa potom orientujú. Pri teráriu sa to bohužiaľ spraviť nedá.
Pieskomily milujú rúrky a trubičky všetkých veľkostí. Zbožňujú bludiská z rúrok, schovávajú sa v nich a prebehujú cez ne. Môžete v klietke spraviť  dva otvory a zvonku ich prepojiť trubičkou, asi takou ako je hadica od vysávača. uvidíte, že cez ňu budú prebehovať ako diví.
Veľmi zaujímavým variantom je kokos. Predeľte kokos na polovicu a prekrojte ho. Na vrchu vystrúhajte dierku a pieskomil má domček z kokosa. Takisto môžete dieru vystrúhať do celého kokosa a zavesiť ho. Z takéhoto kokosového domčeku má váš pieskomil výhľad na celé svoje teritórium.
Nezabudnite dať svojmu pieskomilovi drevo na hlodanie, inak bude mať domček rozhlodaný za pár dní. Niekedy však domček rozhlodá aj keď má dosť dreva. Pre pieskomilov (aj iné hlodavce) je veľmi dôležité niečo hlodať. Hlodavcom totiž rastú zuby a oni si hlodaním krátia. Keby nemali čo hlodať, zuby by im prerástli tak že by sa až prekrývali a pieskomil (iný hlodavec) by nemohol jesť a umrel by.

 

Skôr ako si pieskomila kúpite.

Zopár dobrých rád a zásad, ktoré je dobré si prečítať skôr ako sa rozhodnete kúpiť si toto stvorenie.

1. Nesmiete si kupovať len jedného pieskomila, vo voľnej prírode žijú v skupinkách a chovanie len jedného by bolo dokonca niečo ako týranie zvierat. Najlepšií je chov dvoch zvieratiek rovnakého pohlavia (samička môže mať veľmi veľa mladých), ktorí sa budú dobre znášať, ale aj medzi nimi sa občas vyskytnú bitky...

2. Samotný pieskomil nestojí veľa (cca 60-100 Sk), ale treba mu kúpiť:

-klietku alebo terárium

-výbavu (misku na jedlo, napájačku, domček, rôzne preliezky,...)

-piliny

-jedlo (vo veľkých obchodných centrách a špeciálnych obchodoch dostať zmesy pre drobné hlodavce či dokonca špeciálne pre pieskomily)

3. Budete si musieť zvyknúť, že vaši malí podnájomníci budú hrýzť takmer všetko. Preto sa neodporúča púšťať ich ku káblom....

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

bacha na to

(jožko, 14. 5. 2009 19:36)

a v tom co im treba kupiť treba piesok!!! ale nie obyčajný , ale pre činšily a takkk.. pa