Choď na obsah Choď na menu
 


Tulipán

20. 1. 2009

Tulipa chrysantha - Tulipán

Pochádza z Iránu. Dorastá len do výšky 15 cm. Má úzke kopijovité listy so sivozeleným nádychom. Na jednej rastline je sú len 4. Jeho kvety, zlatistožlté zvonkajšej strany s červeným nádychom, kvitnú už v apríli. Najkrajšie vynikne vysadený v skalke v skupinkách v spoločnosti iných botanických druhov tulipánov.

Tulipa fosteriana - Tulipán

V strednej Ázii bol objavený až v roku 1904, ale aj za takú pomerne krátku dobu sa vyšľachtilo veľa krížencov. Oproti predchádzajúcemu druhu je vzrastenejší, dorastá až do výšky 40 cm. Kvitne najčastejšie v svietivo ohnivočervených farbách. Má najväčšie kvety zo všetkých botanických botanických druhov. Cibule sa sadia do hĺbky okolo 15 cm. Podobne ako predchá­dzajúci druh je nenáročný a na jednom stanovišti vydrží mnoho rokov.

Tulipa gregii - Tulipán

Od roku 1873, kedy bol tento druh objavený v Turkestane, sa vyšľachtilo veľké množstvo krížencov. Dorastá do výšky 15 až 30 cm. Tento druh spoznáte veľmi rýchlo podľa širokých listov s tmavými pásmi, ktoré sú veľmi dekoratívne. Sadí sa do hĺbky 20 - 25 cm, podobne ako ostatné druhy, na slnečné, v lete suchšie miesto, kde vydrží bez akéhokoľvek ošetrovania niekoľko rokov.

Za najkrajšiu odrodu sa dá považovať: "Red Riding Hood" - s šarlátovo červenými kvetmi a pásikovými listami

 

Tulipa kaufmanniana - Tulipán Kaufmannov

Patrí medzi najobľúbenejšie druhy tulipánov. Pre svoje kvety, ktoré majú rozdielne sfarbené vnútorné a vonkajšie okvetné lístky, jemných, nežných pastelových farieb si získal obľubu u širokej záhradníckej verejnosti. Má veľké množstvo hybridov, ktoré vznikli väčšinou po krížení s Tulipa gregii. Krížence s týmto druhom majú často pásikované listy, ktoré pôsobia spolu s kvetmi veľmi atraktívne.
Pochádza z Turkestanu. Dorastá do výšky 15 - 30 cm. Veľmi pekne vynikne po skupinkách vysadený v skalke. Na jednom stanovišti vydrží veľa rokov, a preto sa cibule nemusia zo zeme vyťahovať každo­ročne.

Tulipa kolpakowskianae - Tulipán

Pochádza z Turkestanu. Dorastá do výšky 25 cm. Listy má veľmi atraktívne. Na okrajoch sú zvlnené s modrozeleným nádychom. Kontrastujú s oranžovo žltými hviezdicovitými kvetmi. Najkrajšie vynikne vysadený do skalky. Kvitne v apríli.

Tulipa tarda - Tulipán neskorý

Ďalší nízky druh vhodný predovšetkým do skalky. Pochádza z Turkestanu. Dorastá do výšky 10 cm. V apríli kvitne žl­tými kvetmi s bielym okrajom, ktoré sú zvonka zelenkasté. Z jednej rastliny vyrastá viacej kvetov (väčšinou 3 - 4).

Tulipa urumiensis - Tulipán

Pochádza zo severozápadného Iránu. Dorastá len do výšky 10 cm. V apríli rozkvitá na jednej rastline veľké množstvo zlato­žltých kvetov, ktoré sú zvonka rovnako sfarbené ako predchádzajúci druh.

Pestovanie botanických druhov tulipánov je veľmi jednoduché a zvládne ho aj začínajúci pestovateľ. Väčšina druhov vynikne najkrajšie vtedy, ak sú vysadené v skupinkách po 3 - 4 cibule. Vyžadujú slnečné, v lete suchšie stanovište.

Botanické druhy sú úplne mrazuvzdorné, preto ich netreba na zimu prikrívať ako niektoré citlivé krížence. Vďaka svojej nenáročnosti na pestovateľské podmienky môžeme tulipány nechávať v pôde viac rokov. Raz za tri až štyri roky, alebo každoročne sa cibule na začiatku obdobia vegetačného pokoja, teda v polovici júla, vyberajú z pôdy až po úplnom zaschnutí nadzemných častí. Sušia sa rozložené v tieni asi 2 - 3 týždne pri teplote 20 - 30 °C. Potom sa roztriedia podľa veľkosti a skladujú sa v tieni pri teplote okolo 20 °C až do októbra. V polovici októbra je najvhodnejší čas na vysadenie cibúľ. Sadia sa do hĺbky 15 - 25 cm. Menšie cibuľky sa sadia do hĺbky adekvátnej k ich veľkosti.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.