Choď na obsah Choď na menu
 


Kŕmenie

23. 12. 2008

          Kŕmenie

Strava korytnačiek by mala byť podľa možností čo najviac pestrá. , Cez leto podávame korytnačkám čerstvú listovú zeleninu. Podávame im potravu, v ktorej prevažuje rastlinná zložka: púpava aj s kvetom,púpavec, žerucha, skorocel, agátový kvet, rozličné trávy, šalát, špenát, kapusta, kel, karfiol, kaleráb, reďkovka (i listy), horčica, cvikla, mrkva, petržlen aj s vňaťou, cukrová repa, uhorky, paradajky, brokolica, rajčiaky, tekvica, jablká, hrušky, čerešne, višne, slivky, jahody, maliny, marhule, broskyne, hrozno, melón, na plátky nakrájané šupky z melónu, ríbezle, egreše, huby, banán, mladé kukurične šúľky na ktorých si brúsia zobáky. Lupene šalátu namočíme a "pocukrujeme" rozdivenými škrupinami, a z času na čas môžeme namočiť žemľu do vody, alebo do koncentrovaného mlieka, čiže voda + mlieko. V zime kŕmime korytnačky kompótmi, ovocím, tiež podľa toho, čo dostaneme... 

 

Dôležité sú bielkoviny, preto občas ( 1x do mesiaca) dávame korytnačke tvaroh,varené chudé mäso, varený bielok z vajíčka, jogurt. 

 

Z minerálnych látok je najdôležitejší vápnik: t.j. rozdrvená sépiová kosť, vajcové škrupiny (dávkovanie závisí od veľkosti a hmotnosti korytnačky). Zvyčajne sa potrava iba trocha posype týmto práškom z rozdrvenej škrupiny. 

 

Treba vyskúšať všetky druhy ovocia - zeleniny, aby sa korytnačke dostávalo čo najpestrejšie množstvo vitamínov. Dôležité je tiež podávať korytnačke aj tuhšiu stravu, ako napr. hlúbik z kapusty, jablko na plátky nakrájanú mrkvu a pod, aby sa korytnačke rovnomerne obrusoval zobák. To je veľmi dôležité, pretože pri veľmi mäkkej strave môže korytnačke začať prerastať horná čeľusť cez spodnú a to nieje dobré. Ak sa tento problém vyskytne, kontaktujte veterinára. Z času na čas pridávame malé množstvo vitamínov do potravy podľa dávkovania - potrebná konzultácia so skúseným chovateľom. 

 

Zvyšky potravy každý deň vyhadzujeme, aby sa nehromadila špina v teráriu.. 

 

V teráriách nesmie chýbať ani plytká nádoba s vodou. Voda nesmie by príliš studená a musí sa denne vymieňať! 

 

Ak zbadáte, ako vaša korytnačka žerie piesok, nič sa nebojte, ten totiž pomáha korytnačkám pri trávení...

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

KORYTNACKA

(jess, 1. 9. 2010 14:28)

No velka sranda to ani neni ja mam jednu mini a jednu velku su zlate ale daju zabrat :D

vuaaaaaaaaaav

(pepe, 18. 11. 2009 15:27)

fíha.s korytnačkou musí byť taká sanda