Choď na obsah Choď na menu
 


Britská krátkosrstá mačka 

 Vyšľachtili ich z domácich mačiek s mohutnou stavbou tela a zo začiatku ich chovali výhradne v módnej modrej farbe. Až prikríženie perzských mačiek vnieslo do chovu britských mačiek základ rôznych farebných variantov. Britská mačka je v dnešnej dobe bezpochyby jedno z najpopulárnejších plemien. Je to najmä vďaka ich dobromyseľnej povahe, nádhernej mohutnej stavbe tela, i hebkej srsti.

Charakter


O britkách sa traduje, že sú to mačky s pokojnou a vyrovnanou povahou. V mačacom veku sú rovnako hravné a živé ako mačiatka iných plemien. Dobre sa znášajú s inými domácimi zvieratami. Dokážu sa zabaviť aj samé a čakanie na príchod ľudských členov rodiny si krátia spánkom. Sú vhodné pre ľudí, ktorí chcú mať v mačke pokojného domáceho spoločníka.Britky sú agresívne len zriedkakedy a používanie pazúrikov sa považuje za raritu.

Štandard

Britská mačka je stredne veľká až veľká mačka. Má krátku a hustú srsť s dobre vyvinutou podsadou. Britky majú mohutnú, guľatú hlavu s masívnou lebkou. Nos je krátky, široký a rovný. Malé uši sú mierne zaguľatené, široko posadené. Britky majú veľké a guľaté oči oranžovej alebo medenej farby, povolené sú aj modré (u colourpointov so siamským zafarbením srsti) alebo zelené (u strieborných s kresbou) zafarbenie dúhovky.

Zafarbenie srsti

Základné farby

Britky sa pôvodne vyskytovali výlučne s modrou srsťou. Medzi základné farby okrem modrej dnes patrí tiež biela, čierna, lilavá, krémová, čokoládová, červená a ich korytnačinový variant (napr. modrokorytnačinová, čiernokorytnačinová a pod.)

Varianty s bielou

Britské mačky sa vyskytujú aj v kombinácii rôznych farieb s bielou:

  • bicolour: biela pokrýva 1/4 až 1/2 tela,
  • harlekýn: biela pokrýva viac ako 1/2 tela,
  • van: biela pokrýva celé telo okrem chvosta a škvŕn na hlave.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.